Nasza strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak wybrać okna?

jak wybrać okna

Jak właściwie wybrać okna?

Dobór właściwych okien jest ważny, aby zbudować wygodny dom. Poszczególne jego pomieszczenia będą spełniały swoje funkcje, jeśli zapewni się w nich odpowiednią  ilość światła dziennego. Nowo zakupione okna należy również odpowiednio rozmieścić.

W zależności od przeznaczenia, poszczególne pomieszczenia potrzebują różnej ilości światła. Rozmieszczając okna w domu należy uwzględnić strony świata, dla których charakterystyczne jest określone natężenie promieniowania słonecznego.

 

Planowanie salonu względem stron świata.

W salonie światło dzienne nie musi być bardzo intensywne, ale ważne, aby zapewnione było przez jak najdłuższą część dnia. Pomieszczenia te powinny się znajdować w południowej lub zachodniej części domu. Najlepiej aby okna tych pomieszczeń były z wielu stron wówczas łatwiej będzie zapewnić właściwe oświetlenie o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie.

 

Gdzie umiejscowić sypialnię w domu?

Poranne słońce wprawia w dobry nastrój i zachęca do pracy dlatego okna tej części domu powinny znajdować się ze wschodniej strony. Intensywne światło w ciągu dnia nie jest w sypialni potrzebne.

Inaczej to wygląda w sypialniach dla dzieci, gdyż są one jednocześnie ich pokojami dziennymi. Tu powinno się zastosować okna na południowy zachód, należy również ustawić łóżka w taki sposób, by promienie słoneczne nie przeszkadzały dziecku w codziennej drzemce.

 

Umiejscowienie kuchni.

Najlepsze położenie to strona północna lub wschodnia, wtedy nie mamy  nadmiaru słońca, a w tak ciepłym pomieszczeniu może być to uciążliwe. Ponieważ w kuchni najkorzystniejsze jest światło rozproszone, które równo doświetli blaty robocze, poprawnym rozwiązaniem będzie tu ciąg okien długich i niezbyt wysokich.

Miejsce do spożywania posiłków, powinno być doświetlone światłem dziennym można na nie zarezerwować oddzielne okno.

 

Planowanie przedsionka i holu względem stron świata.

Planujemy je zaplanować od strony północnej lub wschodniej. Zapewni to w tych pomieszczeniach ciepłą atmosferę i przyjemny nastrój. Najlepiej nadają się niewielkie okna lub naświetla nad drzwiami, mogą być też ścianki z luksferów, a nawet okna witrażowe.

 

Umiejscowienie pomieszczenia gospodarczego.

Pomieszczenia gospodarcze (spiżarnię, pralnię, kotłownię) starajmy się umieścić po północnej stronie domu. W pomieszczeniach tych okna nie muszą być duże, najlepiej o kształcie wydłużonego prostokąta. Powinno się je umieścić dość wysoko.

Taka zasada rozmieszczania okien pozostawia dużo miejsca do zagospodarowania ścian, a dzięki światłu odbitemu od sufitu otrzymujemy efekt równomiernego oświetlenia całego pomieszczenia.

 

Słońce a usytuowanie budynku.

Strona północna. Światło jest równomiernie rozproszone, nie daje kontrastowych cieni, wszystkie barwy wyglądają w nim naturalnie. Od tej strony powinno wybierać się stosunkowo duże okna.

Zachód. Światło jest bardzo intensywne, silnie nagrzewające, zapewnia mocne i głębokie nasłonecznienie w godzinach popołudniowych.

Wschód. Poranne światło pada pod małym kątem i nie grzeje zbyt intensywnie, dlatego pokój z oknami na wschód nie będzie przegrzany nawet w lecie. W południe promienie słoneczne już tu nie docierają i w pomieszczeniu panować będzie przyjemny chłód.

Południe. Pokoje z oknami na południe są najdłużej nagrzewane przez słońce. Latem prowadzi to do przegrzania pomieszczenia. Nad takimi oknami warto zamontować daszki i markizy, które latem odbiją promienie słońca.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE: