Nasza strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

rolety zewnętrzne

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne jeszcze niedawno kojarzyły się głównie z budynkami użyteczności publicznej. Co raz częściej stosuje się je w nowo powstających domach, a także mieszkaniach. Jak zatem o nie dbać, by cieszyć się przez lata ich funkcjonalnością i estetycznym wyglądem?

 

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne mają ogromny wpływ na oszczędność energii zużywanej do ogrzewania domu, a co za tym idzie obniżenie rachunków. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie okien przed słońcem, wiatrem, deszczem oraz śniegiem. Dodatkowo zwiększają izolację akustyczną oraz poczucie bezpieczeństwa domowników czy choćby są gwarancją zachowania pełnej prywatności. By jednak cieszyć się ich sprawnym działaniem, które zapewni zachowanie wszystkich wyżej wymienionych właściwości należy pamiętać o ich regularnym serwisowaniu, konserwacji oraz czyszczeniu.

 

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Najważniejsze w czyszczeniu rolet zewnętrznych to utrzymanie w czystości pancerza oraz usuwanie zanieczyszczeń zbierających się wewnątrz prowadnic, które nawarstwiając się mogą prowadzić nawet do szybszego zużycia materiału. Ważne jest przestrzeganie  podstawowych zasad bezpieczeństwa, należy przeprowadzać czynności pielęgnacyjne podczas postoju rolety.

 

Czym myć rolety?

Najważniejszą zasadą jest stosowanie miękkich gąbek lub szmatek, które nie zarysują powierzchni rolety. Wystrzegajmy się wszelkich materiałów szorstkich lub ostrych, mogących spowodować uszkodzenia materiału.

Powierzchnię rolety należy myć wodą przy użyciu niewielkiej ilości łagodnych środków myjących. Silne środki czyszczące mogą powodować korozję czy zmianę barwy lakieru. Tłuste plamy takie jak oleje czy sadze najlepiej czyścić środkami bez aromatyzowanych węglowodorów benzynowych – czyli takich na bazie benzyny. Na rynku istnieje dużo preparatów dedykowanych usuwaniu tłustych plam wszelkiego pochodzenia, które są bezpieczne dla powierzchni czyszczących.

Jeśli zatem nasze rolety są czyszczone regularnie, to tak naprawdę wystarczy: woda, gąbka i odrobina płynu do mycia naczyń lub mydła, a jeśli chcemy usunąć tylko drobinki kurzu i pyłu w zupełności wystarczy przetarcie powierzchni rolety suchą szmatką.

 

Kiedy czyścić rolety?

Czynności czyszczące należy wykonywać w temperaturze od 10°do 25°. W środku srogiej zimy możemy sobie odpuścić zabiegi pielęgnacyjne rolety i koniecznie powrócić do tematu wiosną, która jest zdecydowanie najlepszą porą na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych w obrębie rolet.

Zimą musimy jedynie pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu oraz lodu z mechanizmu rolet. Zalegający na skrzynce śnieg może doprowadzić do jej nadmiernego obciążenia, co z kolei może spowodować uszkodzenie całej konstrukcji. W przypadku, kiedy nasze rolety zamarzły, a lodu nie da się usunąć, należy uchylić okno i chwilę poczekać. Wymiana powietrza i podniesienie się temperatury przez napływ powietrza z wnętrza domu sprawi, że lód samoistnie stopnieje.

 

Konserwacja i serwisowanie

Czas po pierwszym uruchomieniu rolety, po którym wymaga się przeglądu okresowego różni się w zależności od producenta. Najczęściej jednak wynosi 6 miesięcy.

Przegląd okresowy polega na sprawdzeniu kompletności, stanu i skuteczności działania elementów konstrukcyjnych i urządzeń elektrycznych, sterujących i zabezpieczających. Możemy wykonać go samodzielnie, ale nie dokonując żadnych zmian w dostarczonym produkcie, gdyż grozi to utratą gwarancji!

Trzymając się tych kilku prostych zasad, których przestrzeganie nie powinno przysporzyć nam większych kłopotów, możemy być pewni, że nasze rolety zewnętrzne pozostaną sprawne przez długie lata.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE: