Nasza strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak montować okna?

Jeśli decydujemy się  na samodzielny montaż okien.

Jeśli mamy już wybrane okna czas zdecydować kto zajmie się ich zamontowanie. Montaż okien odbywa się w kilku podstawowych krokach. Możemy go wykonać samodzielnie lub zlecić wyspecjalizowanej ekipie montażowej. Oto kilka najważniejszych informacji o których powinniśmy pamiętać.

Prace montażowe powinny być wykonywane w temperaturze nie niższej niż -5°C.

 

Luz montażowy (odległość między murem a ościeżnicą) nie powinien przekraczać 10 do 30mm. W razie konieczności korygujemy rozmiar otworu a następnie dokładnie oczyszczamy miejsce osadzenia ościeżnicy okna w otworze. Ościeżnicę można zamontować trwale do muru za pomocą dybli lub kotew zabezpieczonych powłoką antykorozyjną.

Luz montażowy wypełniamy materiałem izolacyjnym (w przypadku zastosowania pianki montażowej wskazane jest zwilżanie ościeżnicy, muru oraz jej samej przy użyciu spryskiwacza. Po obróbce glifów należy zdjąć taśmę zabezpieczającą powierzchnie okien, gdyż pod wpływem działania czynników zewnętrznych może ona ulec procesowi wulkanizacji, co uniemożliwi usunięcie jej w przyszłości.

 

Ciepły montaż okien

Okna zwyczajowo montuje się na tzw. piankę natomiast zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Nazywa się go montażem ciepłym lub warstwowym. Przy montażu warstwowym okna termoizolacja z pianki jest dodatkowo zabezpieczana od wewnątrz taśmą/folią paroszczelną i od zewnątrz wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. Mamy wtedy trzy warstwy – paroizolacyjną, która ma uniemożliwić wilgoci z domu wnikanie w piankę, termoizolacyjną i paroszczelną, której zadaniem jest ochrona piany przed opadami.

 

Montaż ciepły okna ogranicza mostki termiczne i w efekcie zmniejsza koszty ogrzewania, poprawia mikroklimat pomieszczeń, zapobiega powstawaniu wokół okien wykwitów pleśni. Zdaniem specjalistów szczelność połączenia wykonanego tym sposobem jest blisko dwa razy większa, niż w przypadku tradycyjnej metody z użyciem piany. Montaż ciepły zajmuje więcej czasu i jest droższy powinno się do niego zatrudniać wyłącznie pewnych fachowców, bo prace wymagają wiedzy i precyzji. Pomylenie taśm nie tylko nie poprawi izolacyjności, ale może zaszkodzić – zablokowanie procesu dyfuzji pary wodnej będzie skutkować zagrzybieniem ściany i stolarki.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE: