Nasza strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zbyt duża wilgotność w domu

zbyt duża wilgotność w domu

Co zrobić gdy parują nam szyby?

Zjawisko parowania szyb jest najczęściej obserwowane w okresie wiosennym i jesiennym. Wiąże się ono z większą wilgotnością powietrza, jak i większymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

 

Czym jest spowodowane parowanie szyb?

Okna z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych charakteryzują się dużą nieszczelnością. Dlatego w pomieszczeniach budowanych w tamtym okresie nie ma problemów z nadmierną wilgotnością. Wymiana okien na nową powoduje, iż pomieszczenia stają się szczelniejsze, co za tym idzie gromadzi się w nich dużo wilgoci. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach zwiększa się w wyniku oszczędzania na ogrzewaniu i utrzymywaniu w nich zbyt niskiej temperatury.

 

Powstająca para wodna powinna znaleźć ujście, sygnałem o słabej wentylacji jest roszenie się szyb. Przy niskiej temperaturze na zewnątrz i dużej wilgotności wewnątrz pomieszczenia może także dojść do zamarznięcia skroplonej pary wodnej w okolicy styków szyb z uszczelkami oraz na ramach ościeżnic i skrzydeł ( tzw. mostki termiczne)

 

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej jest spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb tego typu. Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza. Zewnętrzna szyba pozostaje zimna (w granicach 9-10ºC) i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej. W zimie, jeżeli wietrząc, otworzymy szeroko okno to na zewnątrz, praktycznie od razu skrapla się wilgoć wydostająca się z pomieszczenia i jest to też zjawisko fizyczne, którego nie można uniknąć.

 

Jak sobie radzić z parowaniem szyb?

Nawiew powietrza jest niezbędnym elementem każdego systemu wentylacji i bezpośrednio wpływa na skuteczność jego działania.

W powietrzu w zależności od jego temperatury może „zmieścić się” określona ilość pary wodnej. Im niższa temperatura tym szybciej nadmiar wilgoci, musi się skroplić, a skrapla się w miejscu, które ma najniższą temperaturę, w przypadku przegród zewnętrznych najczęściej jest to okno.

 

Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzany z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji i świadome, systematyczne wietrzenie. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym zwiększa się ryzyko kondensacji pary wodnej.

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie. Bardzo często parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń jest wynikiem złej wentylacji.

 

Dodatkowo można zdecydować się na okna z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Drugą przyczyną skraplania się pary wodnej na szybach jest zbyt duża wilgotność powietrza. Warto zatem w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgotności zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, z ciepłą ramką dystansową.

Najlepiej, gdy ramka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienie mostka termicznego (miejsce o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które następuje ucieczka ciepła).

Należy jednak podkreślić, że nawet najlepsza szyba okienna nie wyeliminuje parowania szyb przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W takim przypadku wskazane jest wyposażenie okna w nawiewniki.

 

Nawiewniki dobrym sposobem na zaparowane szyby

Nawiewnik to urządzenie montowane w oknie lub w ścianie, które umożliwia doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powinno się to odbywać w sposób ciągły, kontrolowany oraz w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Dostępne na rynku produkty różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE: