Nasza strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak dbać o okna po sezonie?

Konserwujemy okna.

Aby okna służyły nam długie lata, wymagają odpowiedniej dbałości i konserwacji. Potrzebują również odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza po sezonie zimowym warto poświęcić im więcej uwagi. Czyszczenie okien wydaje się czynnością całkiem łatwą jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach.

 

Rama okna

Normalne zabrudzenia mogą być usuwane przy pomocy letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Stosowanie środków ciernych lub czyszczenie na sucho ściereczką do usuwania kurzu jest niedopuszczalne. Silnie zabrudzone okna można bez większego wysiłku wyczyścić specjalnym środkiem do czyszczenia PVC. Nie należy używać środków zawierających rozpuszczalnik oraz środków polerskich.

 

Uszczelki

Uszczelki w oknach charakteryzują się dużą odpornością na rożne czynniki atmosferyczne. W celu utrzymania swoich właściwości należy poddawać je następującym zabiegom konserwacyjnym:

  1. Regularnie przemywać uszczelki okna letnią wodą z płynem do mycia naczyń w celu usunięcia zabrudzeń i kurzu
  2. Dwa razy do roku przesmarować powierzchnie uszczelek okna wazeliną techniczną, w przypadku, gdy uszczelka wysunęła się ze szczeliny mocującej można ją z powrotem wcisnąć kciukiem na przeznaczone do tego miejsce zaczynając od miejsca, w którym uszczelka jest jeszcze zamocowana.

Należy unikać używania ostro zaostrzonych przyrządów, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia uszczelki okna.

 

Szyby

Szyby najlepiej jest myć letnia wodą przy pomocy szmatki z irchy, w razie potrzeby stosując spryskiwacz do szyb. Należy unikać używania agresywnych środków, zawierających rozpuszczalnik.

 

Okucia

Okna wyposażone są w okucia, których zadaniem jest umożliwienie prawidłowego funkcjonowania okien w długim okresie czasu. W związku z tym nie należy zapominać o regularnych, przeprowadzanych raz w roku zabiegach konserwacyjnych.

Należą do nich:

– usuwanie zabrudzeń i smarowanie ruchomych elementów okuć (można stosować wazelinę techniczną, smar lub olej maszynowy bez zawartości żywicy i kwasów)

– sprawdzenie śrub mocujących klamkę (w razie potrzeby ich dokręcenie)

– regulacja położenia skrzydeł okna o ile istnieje taka potrzeba (konstrukcja budynku jak i okna w całym okresie użytkowania poddawane są działaniu rożnych sił fizycznych, dlatego niezbędne są pewne korekty położenia skrzydeł w stosunku do ościeżnicy w celu zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania).

 

Odpowiednio zadbane i konserwowane okno pozwoli cieszyć nasze oko przez wiele lat. Dlatego dbajmy o nasze okna.

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE: